Obszar zarządzania szlakiem, którego dobra praktyka dotyczy

Organizacja turystyki kulturowej, produkty szlaku, promocja turystyki kulturowej

Miejsce realizacji

Polska, Poznań

Podmiot wdrażający dobrą praktykę

KulTour.pl – Organizator Turystyki Kulturowej i Edukacyjnej, ul Wyspiańskiego 16/1, 60-750 Poznań, e-mail: alek@kultour.pl, armin@kultour.pl

Opis dobrej praktyki

Charakterystyka: KulTour.pl jest organizacją funkcjonująca na kilku polach turystyki kulturowej. Podstawą działalności jest biuro podróży oferujące zarówno oprowadzania po Poznaniu, jak i organizację wyjazdów zagranicę. Ponadto osoby związane z KulTour.pl zaangażowane są w pracę naukową i popularyzatorską pisząc podręczniki z zakresu turystyki kulturowej, wydając czasopismo „Turystyka kulturowa” oraz promując tę formę aktywności za pomocą różnych mediów i projektów.

W kontekście promocji szlaków, na szczególną uwagę zasługuje inicjatywa „Paszport Wielkopolanina”. Jest to projekt, który po kilku latach działania, został zawieszony, ale może stanowić wzór do naśladowania w kwestii promocji turystyki regionalnej i motywacji do zwiedzania.

Cele: Paszport (cena ok. 10 zł) miał za zadanie promowanie turystyki regionalnej, wzrost identyfikacji z miejscem zamieszkania, identyfikację i promocję obiektów dotychczas mniej znanych i pomijanych, poszerzenie wiedzy i pozytywny wpływ na rozpoznawalność obiektów w regionie, w tym częściowo należących do Szlaku Piastowskiego. Posiadanie Paszportu  było „świadectwem zainteresowania jego właściciela dziejami i kulturą najstarszego historycznego regionu Polski – Wielkopolski” i miał zapoznawać właściciela z najważniejszymi i najciekawszymi atrakcjami oraz zachęcać go do samodzielnej eksploracji regionu.

Cytat za: Paszport Wielkopolanina [odczyt: 05. 12.2105].

W związku z faktem, że projekt był organizowany przez komercyjne biuro podróży, za cel należy uznać także zysk z usług przewodnickich, wynajmu środków transportu itd., z których posiadacze Paszportu mogli skorzystać ze zniżką.

Posiadacz Paszportu motywowany był do regularnego zwiedzania poprzez zbieranie potwierdzeń w wyznaczonych obiektach. Ponadto „Paszport Wielkopolanina” umożliwiał uzyskanie zniżek i rabatów u partnerów projektu – regionalnych firm. Zarejestrowany użytkownik mógł otrzymywać także regularny newsletter z informacjami o wydarzeniach, imprezach i zniżkach oraz udzielać się na platformie internetowej, na której użytkownicy mogli wymieniać się wrażeniami czy zdjęciami. Wśród zarejestrowanych użytkowników, osoby, które zebrały wszystkie potwierdzenia, zaliczyły konkurs wiedzy itp., mogły otrzymać Dyplom Świadomego Wielkopolanina. Z kolei wśród laureatów Dyplomu losowane były nagrody.

Interesariusze: Do interesariuszy projektu należeli w głównej mierze mieszkańcy Wielkopolski i goście regionu; KulTour.pl; partnerzy i sponsorzy; zarządcy i właściciele obiektów promowanych w projekcie; uczniowie i studenci; uczestnicy szkoleń przewodnickich.

Opis wdrożenia dobrej praktyki

Opis procesu wdrażania:

  • Prace nad przygotowaniem projektu odbywały się w ramach biura podróży Kultour.pl;
  • Nawiązano współpracę z obiektami, w których można było nabyć Paszporty (obiekt brał je w komis); wydano cały nakład książeczek, 10 tys. sztuk, najwięcej zostało wydanych w ciągu pierwszego 1,5 roku funkcjonowania projektu;
  • Istotna była współpraca ze szkołami, głównie gimnazjami, gdzie promowano projekt w ramach kół geograficznych, krajoznawczych itd.

Finansowanie: Projekt był dofinansowany i wspierany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, miasto Poznań, Powiat Gnieźnieński.

Osiągnięte rezultaty

  • Sprzedaż całego nakładu;
  • Wzrost świadomości dziedzictwa regionalnego wyrażony w liczbie zwiedzających poszczególne obiekty;
  • Promocja miejsc i obiektów mniej znanych w regionie;
  • Szkolenia przewodnickie.

Wartość dodana

  • Kilkanaście osób, które skorzystały z kursów przewodnickich KulTour.pl, powoływało się na Paszport – zaistniała więc pewna ciągłość w zainteresowaniu dziedzictwem regionalnym;
  • Efekt synergii związany z promocją Paszportu przez szkoły i środowiska akademickie – np. na AWF skompletowanie Paszportu było elementem zaliczenia jednego z przedmiotów.

Więcej informacji

www.kultour.pl

paszport.kultour.pl