Województwo:

pomorskie

Obiekty/miejsca tworzące szlak:

W skład szlaku wchodzą następujące grupy obiektów:

  • Elektrownie wodne Raduni: Płynąca z Kaszub do Gdańska Radunia zwana jest „najbardziej pracowitą z rzek Pomorza”, na której znajduje się osiem elektrowwni wodnych; są to elektrownie: w Rutkach, Łapinie, Bielkowie, Straszynie, Prędzieszynie, Kuźnicach, Juszkowie i Pruszczu Gdańskim.
  • Elektrownie wodne rzek Pomorza Środkowego: Na szlaku elektrowni w dorzeczu Słupi znajduje się pięć elektrowni: Skarszów Dolny, Krzynia, Strzegomino, Gałąźnia Mała i Struga. W dorzeczu Łupawy znajduje się sześć kolejnych elektrowni, z których trzy, w Smołdzinie, Żelkowie i w Poganicach  są udostępnione do zwiedzania, na Wieprzy zaś znajduje się elektrownia w Biesowicach.
  • Zabytki hydrotechniczne Gdańska i okolic: Kanał Raduni, Kamienna Śluza i Opływ Motławy, Wielki i Mały Młyn, Zabytkowa Kuźnia na Potoku Oliwskim, Przekop Wisły, Śluza Przegalina:
  • Zabytki Żuław Wiślanych i Powiśla: Śluza Gdańska Głowa, Przepompownia w Chłodniewie, Akwedukt w Grabinach-Zameczku, Zwodzone i zabytkowe mosty żuławskie.
  • Zabytki hydrotechniki Borów Tucholskich: Przykładami zachowanych do dziś zabytków są: Wielki Kanał Brdy, Kanał Wdy, Akwedukt w Fojtowie.

Cytat za: Szlak Zabytków Hydrotechniki [strona internetowa], dostęp online: http://pomorskie.travel/Odkrywaj-Na_szlaku-Szlak_Zabytkow_Hydrotechniki [odczyt: 22.09.2015]

Opis tematyzacji:

W skład szlaku wchodzi cały szereg zróżnicowanych do funkcji i historii obiektów które łączy wspólny cel, jakim jest ujarzmienie wody i wykorzystanie jej siły dla potrzeb człowieka. W skład szlaku wchodzą następujące grupy obiektów:  27 elektrowni wodnych, 6 kanałów, 3 akwedukty, 5 śluz, 7 mostów, 11 młynów wodnych, 1 kuźnia wodna, zapora, twierdza wodna i przepompownia. Obiekty te rozsiane są na całym Pomorzu.

Cytat za: Szlak Zabytków Hydrotechniki [strona internetowa], dostęp online: http://pomorskie.travel/Odkrywaj-Na_szlaku-Szlak_Zabytkow_Hydrotechniki [odczyt: 22.09.2015]

Podmiot zarządzający:

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Dostępne materiały promocyjne:

każdy węzeł wydaje niezależnie materiały promujące szlak, ponadto wydawnictwo PROT wydało przewodnik „Pomorskie Szlaki Zabytków Hydrotechniki”