Obszar zarządzania szlakiem, którego dobra praktyka dotyczy

Zarządzanie obiektami, organizacja ruchu turystycznego

Miejsce realizacji

Polska, związek gmin: Czerwonak, Kiszkowo, Murowana Goślina, Pobiedziska, Swarzędz i Skoki

Kościoły na szlaku w miejscowościach: Kicin w gminie Czerwonak; Wierzenica i Uzarzewo w gminie Swarzędz; Długa Goślina w gminie Murowana Goślina; Węglewo w gminie Pobiedziska; Kiszkowo, Łagiewniki i Sławno w gminie Kiszkowo; Skoki, Jabłkowo, Raczkowo i Rejowiec w gminie Skoki.

Podmiot wdrażający dobrą praktykę

Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”,

Nowy Rynek 8, 62-095 Murowana Goślina,

tel. 61 81 14 142, fax 61 81 13 801,

e-mail: sekretariat@puszcza-zielonka.pl

Opis dobrej praktyki

Początki Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka” sięgają roku 1999, gdy odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli gmin (Murowana Goślina, Czerwonak, Kiszkowo, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki, Swarzędz) oraz instytucji (istniejące wówczas Nadleśnictwo Czerwonak, Nadleśnictwo Łopuchówko, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Leśny Zakład Doświadczalny Akademii Rolniczej). Zadeklarowano wówczas „chęć podjęcia wspólnych działań i przedsięwzięć zmierzających do ochrony zasobów przyrodniczych Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i racjonalnego wykorzystania tego terenu do celów turystycznych oraz możliwości uzyskania na te cele środków pomocowych z Unii Europejskiej”. Związek został zarejestrowany w Rejestrze Związków pod koniec 2000 r., natomiast już rok później, w 2001 r., związek podpisał z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim umowę na realizację projektu „Szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka”. Wytyczony szlak jest szlakiem samochodowym, bowiem opiera się na istniejącej sieci dróg.

Cel: Organizator podaje, że celem projektu  było „stworzenie warunków do dobrego zapoznania się z dziedzictwem drewnianej architektury sakralnej na terenie gmin Związku”, ponieważ „właściwe docenienie wartości duchowych i materialnych związanych z drewnianymi kościołami powinno przyczynić się do zwiększenia troski o zachowanie ich w historycznej postaci zarówno, jeżeli chodzi o bryłę kościoła, wnętrza, cmentarz przykościelny a także otaczający krajobraz”. Ponadto projekt miał zwrócić uwagę na fakt, że Szlak wytyczony jest „wokół puszczy, która stanowi zaplecze naturalnego budulca, czyli drewna. Pokazuje więc jak bliskie było w dawnych czasach współistnienie człowieka ze środowiskiem naturalnym (lasem), jak bezpośredni był związek między kulturą a naturą.”

Cytat za: Szlak Kościołów Drewnianych – o projekcie [odczyt: 24. 01. 2016].

Interesariusze:

  • mieszkańcy uczestniczących gmin;
  • proboszczowie parafii, w których znajdują się kościoły;
  • władze gmin;
  • Wielkopolski Urząd Wojewódzki;
  • turyści;
  • partnerzy i patroni poszczególnych wydarzeń (np. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, Radio Emaus).

Opis wdrożenia dobrej praktyki

W ramach projektu planowano zrealizowanie następujących zadań:

  • opracowanie merytoryczne przebiegu trasy; oznakowanie szlaku oraz ustawienie tablic informacyjnych przy obiektach,
  • opracowanie i wydanie map wielkoformatowych, przygotowanie materiałów kartograficznych z prawami autorskimi,
  • przygotowanie i wydanie przewodnika, strony internetowej dotyczącej „Szlaku Kościołów Drewnianych opracowanie merytoryczne i wydanie płyty DVD zawierającej multimedialną prezentację szlaku,
  • opracowanie merytoryczne i wydanie płyty muzycznej CD z muzyką sakralną,
  • wykup powierzchni wystawienniczej i organizację stoiska na Targach „Tour Salon 2007”, spotkania promocyjne z mediami, organizację „dni otwartych” na szlaku kościołów drewnianych – objazd promocyjny Szlaku, wydanie materiałów i gadżetów promocyjnych
  • warsztaty szkoleniowo – informacyjne dla zarządców obiektów sakralnych i służb ochrony zabytków, dla samorządów oraz dla organizacji turystycznych.

Projekt został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006. Całkowity koszt projektu miał zamknąć się w kwocie 600.000,00 zł brutto. Kwota dotacji ze środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego wynosiła 301.800,00 zł.

Dane za: Szlak Kościołów Drewnianych – o projekcie [odczyt: 24. 01. 2016].

Osiągnięte rezultaty

Materiały dotyczące podróżowania na Szlaku dostępne na stronie Związku:

  • mapa i opis trasy Szlaku;
  • spis danych i krótkich opisów poszczególnych kościołów na Szlaku;
  • dane kontaktowe w celu umówienia się na zwiedzanie kościołów oraz wykaz Mszy Świętych (jako że to najprostszy sposób organizacji zwiedzania obiektów);
  • baza noclegów i punktów gastronomii przy Szlaku;
  • opracowane audio przewodniki oraz przewodniki do pobrania (np. regionwielkopolska.pl  czy old.puszcza-zielonka.pl).

Ponadto zauważalna jest aktywność w samych kościołach na Szlaku (np. obchody Nocy Kościołów Drewnianych) oraz na trasie – chociażby w ramach cyklu „Lata z Przewodnikiem w Puszczy Zielonka” odbywały się objazdy autokarowe czy rajdy rowerowe na Szlaku.

Więcej informacji

Puszcza Zielonka