Obszar zarządzania szlakiem, którego dobra praktyka dotyczy

Promocja szlaków

Miejsce realizacji

województwo małopolskie

Podmiot wdrażający dobrą praktykę

Krakowskie Biuro Festiwalowe

Olszańska 7, 31-513 Kraków

tel. +48 12 354 25 00
mail: poczta[at]biurofestiwalowe.pl
www.biurofestiwalowe.pl

Opis dobrej praktyki

Sercem Regionu jest Kraków – duchowa i literacka stolica Polski – Europejskie Miasto Kultury roku 2000, miasto aspirujące od 2010 r. do tytułu miasta literatury UNESCO. Kraków jest miastem o silnym oddziaływaniu duchowym, funkcjonuje w zbiorowej świadomości jako miasto stanowiące centrum literatury polskiej, ważny ośrodek literatury europejskiej, miasto kultury o ogromnym potencjale i bogatych zasobach talentów oraz energii twórczej. W wielowiekowej historii Kraków był przecież istotnym ośrodkiem akademickim i intelektualnym Europy, stolicą królestwa polskiego, kolebką języka i literatury, miastem pierwszych skryptoriów, bibliotek i drukarni. Tu powstawały arcydzieła literatury, gościli wybitni twórcy słowa, Kraków był też miejscem krzyżowania się najważniejszych prądów artystycznych i literackich poszczególnych epok. Dla podkreślenia trwałego dziedzictwa i wkładu w osiągnięcia kultury i cywilizacji światowej Kraków został uhonorowany tytułem Europejskiego Miasta Kultury roku 2000, zaistniał wówczas jako miejsce spotkań poetów Wschodu i Zachodu organizowanych przez dwoje związanych z Krakowem Noblistów: Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską.

Po dziś dzień mieszka w Krakowie rekordowa w europejskiej skali liczba poetów, tłumaczy literatury i wydawców, a miasto jest unikalnym na światową skalę ośrodkiem aktywnym w dziedzinie uprawiania, tłumaczenia i wydawania poezji, jest także miejscem powstawania młodej poezji i literatury, ważnego eksperymentu i nieustannego ścierania się awangardy z tradycją, nieustannego twórczego konfliktu pokoleń. W Krakowie odbywają się rokrocznie najważniejsze krajowe targi książki, odbywa się kilka ważnych festiwali literackich, z których dwa: Festiwal Miłosza i Festiwal Conrada – mają status najważniejszych wydarzeń literackich w kraju. Tu działa kilkadziesiąt instytucji i stowarzyszeń literackich, m.in. najważniejsza instytucja narodowa odpowiedzialna za promocję literatury polskiej w świecie – Instytut Książki. W Krakowie odbywają się prestiżowe konkursy literackie, przyznawane są zaszczytne nagrody, literatura spotyka się tu z filmem, teatrem, muzyką, sztukami plastycznymi i nadzwyczaj aktywnym życiem teatralnym.

Z tego powodu zasadnym się wydawała realizacja przedsięwzięcia mającego na celu wypromowanie dziedzictwa literackiego regionu. W tym celu powstał projekt Reading Małopolska, w całości poświęcony promocji literatury, zarówno wśród mieszkańców regionu, jak i na arenie międzynarodowej.

Realizacja projektu przyczyniła się do stworzenia sieci współpracy i społeczności ekspertów i pasjonatów literatury w Małopolsce oraz literackiej turystyki kulturowej.

Dzięki realizacji projektu w miastach i miejscowościach na szlakach na nowo zaczęto odkrywać nieoczywiste elementy swojego lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Cytat za: Literacka Małopolska [strona internetowa], dostęp online: http://www.readingmalopolska.pl/pl/o-projekcie,7.htm [odczyt: 05.12.20015]

Opis wdrożenia dobrej praktyki

Reading Małopolska to wspierany ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 projekt, w ramach którego Małopolska i jej stolica, Kraków, chcą komunikować swoje dziedzictwo literackie oraz włączyć się w budowanie sieci współpracy regionów kreatywnych w dziedzinie literatury.

Reading Małopolska jest dwujęzycznym portalem internetowym, na który składają się:

– 39 wirtualnych szlaków literackich. Poszczególne szlaku zostały opracowane przez różnych ekspertów, badaczy literatury i krakowskiego życia kulturalnego. Każdy ze szlaków zawiera mapę, na której zaznaczone są poszczególne miejsca/obiekty wraz z opisami.

– bazę artykułów dedykowanych turystyce literackiej oraz wydarzeniom literackim

– bazę autorów (pisarzy, poetów, ludzi literatury i kultury), którym poświęcone są szlaki. Każdy z rekordów opatrzony jest krótką biografią postaci

– audiowizualną bibliotekę pisarzy zawierającą krótkie materiały filmowe z wypowiedziami znanych pisarzy

W ramach programu Reading Małopolska zaplanowano szereg działań promocyjnych, nakierowanych na podkreślanie literackiego potencjału regionu. W październiku 2012 r. i w maju 2013 r. odbyły się międzynarodowe konferencje z udziałem wybitnych panelistów, reprezentujących najprężniejsze ośrodki kulturalne oraz instytucje życia literackiego na całym świecie, m.in. Miasta Literatury UNESCO, ICORN, PEN International.

Na potrzeby realizacji projektu nawiązano liczne partnerstwa, m.in. z Festiwalem Conrada, portalem Miłosz365.pl oraz Instytutem Książki.

Osiągnięte rezultaty

  •  39 wirtualnych szlaków literackich prezentujących bogactwo regionu Małopolski: szlaki dotyczą zarówno znanych pisarzy i poetów związanych z Małopolską, a także miejsc małopolskich opisywanych w literaturze
  •  promocja literatury w Małopolsce i na arenie międzynarodowej

Czas realizacji

Projekt zrealizowany został w latach 2012 i 2013.

Więcej informacji

http://www.readingmalopolska.pl/