Województwo:

Lubelskie, mazowieckie, małopolskie

Obiekty/miejsca tworzące szlak:

Szlak prowadzi przez takie miasta jak: Lipnica Wielka, Zawoja, Stryszawa, Zembrzyce, Stryszów, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Wola Radziszowska, Radziszów, Skawina, Tyniec, Kraków, Kraków-Nowa Huta, Niepołomice.

Opis tematyzacji:

„Bursztynowy Szlak Greenways jest szlakiem międzynarodowym, prowadzącym przez Polskę, Słowację i Węgry śladami starożytnego szlaku, którym transportowano bursztyn znad Morza Bałtyckiego nad Adriatyk. Pierwsi trasę tą przebyli Celtowie, ale rozkwit szlaku miał miejsce w czasach Cesarstwa Rzymskiego.

Dzisiaj, podróżując Bursztynowym Szlakiem można podziwiać znane historyczne miasta i wiele obiektów znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (m.in. Budapeszt, Banska Stiavnica, Kraków) oraz malownicze tereny wiejskie o wysokich walorach przyrodniczych i kulturowych. Szlak zaczyna się na Węgrzech, prowadząc przez doliny Dunaju i rzeki Ipel, gdzie na uwagę zasługują zabytkowe miasta Szentendre, Vac i Nagymaros. Dalej, trasa prowadzi przez zróżnicowany krajobraz na pograniczu węgiersko-słowackim, z tradycyjnym budownictwem z cegły i charakterystycznymi, wielkimi bramami strzegącymi kolorowych, obrośnietych winoroślą domków. Wreszcie, szlak dociera do tradycyjnych wsie karpackich o drewnianej zabudowie, jak Podbiel, Kvacany, Zubrzyca Wielka, Lanckorona na terenach północnej Słowacji i w południowej Polsce. Bursztynowy Szlak łączy ludzi i miejsca o bogatych i różnorodnych tradycjach kulturowych, rękodzielniczych i kulinarnych.”

Podmiot zarządzający:

Program Zielone Szlaki Greenways w Polsce

Strona www

Czy szlak wyposażono w infrastrukturę turystyczną?

Tak